czwartek, 24 sierpnia 2017

Poszewka na poduszkę - opis i zdjęcia

Poszewka na poduszkę jest wspaniałą bazą do wielu szyciowych projektów.  Przedstawiona przeze mnie forma jest jedną z najłatwiejszych do uszycia, a jej niewielkie modyfikacje pozwolą zmienić uszyty kwadrat w torbę na zakupy, kosmetyczkę, bluzkę, co tylko podpowie nam fantazja. Szycie dla form opartych o kwadrat, czy prostokąt będzie co do zasady takie samo.



Poniżej opis i zdjęcia jak uszyć poszewkę na podusię.


Wszystkie czynności wykonujemy po lewej stronie materiału.

Jeżeli na danym rodzaju materiału pracujemy po raz pierwszy, dobrze jest go wyprać i uprasować przed krojeniem. Dzięki temu unikniemy niespodzianki skurczenia lub rozciągnięcia gotowego wyrobu po praniu.

1. Mierzymy poduszkę, dla której docelowo będzie przeznaczona powłoczka. 
2. Do wymiarów, które otrzymaliśmy dodajemy 1,5-2 cm po obu bokach i 4 cm na górę tkaniny, na obszycie otworu powłoczki.
3. Składamy materiał na pół, lewą stroną na wierzchu, wzdłuż szerszego brzegu.
Mój blat roboczy okazał się zbyt krotki, by zmieścił się na nim cały materiał po złożeniu. Ponieważ bardzo ważne jest aby punkt złożenia tkaniny nie przesuwał się (od niego robimy pomiary) spięłam tkaninę w miejscu złożenia spinaczem biurowym (na górze, środku i dole), uważając by nie zmarszczyć materiału. Można też zrobić to szpilkami lub nicią.


4.Następnie odmierzamy odpowiednią długość tkaniny mierząc od miejsca złożenia. Mierzymy także szerokość tkaniny (pamiętając o dodaniu 1,5-2 centymetrów do szerokości po obu bokach  i 4 cm na końcu wymaganej długości). Zaznaczamy (używam kredy krawieckiej) co kilka centymetrów. Ja dodatkowo rysuję linię łącząca zaznaczone punkty, żeby łatwiej było mi fastrygować, ale nie jest to konieczne.

5. Fastryguję w zaznaczonym miejscu, przeplatając nić dosyć blisko siebie, tak żeby nie mieć problemu z utrzymaniem prostego ściegu przy późniejszym szyciu. Można zaznaczyć miejsce szycia szpilkami, ale mi znacznie lepiej szyje się po nici, a w razie konieczności odłożenia robótki, nie ma problemu, że szpilka się odczepi. 

6. Przeszywamy po fastrydze ściegiem prostym, dwa boki tkaniny. Ścieg prosty kończymy w odległości 4 cm od przewidywanego otworu podszewki. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie wywinąć materiał przy wykonywaniu obszycia otworu.

                           


7. Odcinamy rogi powłoczki, przy linii złożenia materiału.


8. Następnie przeszywamy oba boki ściegiem zygzakowym (chyba że posiadamy owerlock), w celu zabezpieczenia materiału przed siepaniem.  Ten ścieg wykonujemy do samej krawędzi tkaniny.  Ścieg zygzakowy powinien być wykonany możliwie najbliżej ściegu prostego.


9. Obcinamy nadmiar materiału, po bokach podszewki. Tniemy jak najbliżej ściegu zygzakowego, uważając by go nie naruszyć. Dzięki temu nie będą nam przeszkadzały żadne nitki w trakcie użytkowania poszewki.


Przechodzimy do obszycia otworu powłoczki.

10. Zabezpieczamy przed siepaniem krawędzie tkaniny ściegiem zygzakowym.
11. Jeżeli wsześcniej zaznaczyliśmy 4 dodatkowe cm, od rzeczywistej długości poduszki (jezeli nie to zaznaczamy teraz), wywijamy materiał w miejscu zaznaczenia. Oczywiście po lewej stronie tkaniny. Następnie przyszywamy obszycie ściegiem prostym do powłoczki, jak najbliżej ściegu zygzakowego. Dzięki temu, jezeli otwór poszewki sie uchyli, bedzie widać materiał po prawej stronie.


Jeżeli nie chcemy, aby szew przytwierdzający podłożenie do boków powłoczki był widoczny, można obszycie przyszyć ręcznie tzw. ściegiem niewidocznym, który sprawdza się zwłaszcza w szyciu odzieży. W tym celu wbijamy igłę pod jedną lub dwie nitki tkaniny bazowej ( w zależności od grubości tkaniny, tak by nie poprzerywać nitki) a następnie przeciągamy nitkę przez materiał podłożenia (można przeciągnąć przez nitki szwu zygzakowego) wbijając igłę w kierunku przeciwnym. Powstanie coś na kształt pętelki, która zabezpieczy podłożenie przed wywinięciem i będzie praktycznie niewidoczny po prawej stronie uszytku. 




12. Pozostaje przyszyć tylko troczki, bądź wykonać dziurki na guziki. Szyjąc powłoczkę dla Młodzika zawsze korzystam z opcji troczków, gdyż guziki go uwierają, gdy poduszka w czasie snu niekontrolowanie zmienia swoją pozycję. Do wykonania troków użyłam bawełnianej tasiemki, którą przed siepaniem zabezpieczyłam przeszywając ręcznie zawinięte końcówki.


Poszewka gotowa.
Mam nadzieję że opis i zdjęcia okażą się przydatne. 
Za wszelkie uwagi, zwłaszcza dotyczące przejrzystości opisu, będę wdzięczna.

Miłego szycia i do napisania. 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz