sobota, 23 lipca 2016

Sobota w kuchni = pierogi z buraczkami

Sobota jest dniem który spędzam w kuchni. Oczywiście nie cały, ale tego dnia mam czas, by skupić się bardziej na tym co jemy. Mamy już taki rytuał, że w sobotę jemy coś innego, czego jeszcze nie jedliśmy.
W tygodniu brakuje mi czasu na eksperymenty. Skupiam się wtedy, żeby nasze posiłki były zdrowe, pełnowartościowe i możliwe do skonsumowania w pracy. 
Przez jakiś czas wyłączyłam ze swojej diety gluten. Teraz pomału wprowadzam do posiłków produkty ze zdrowym glutenem np. orkiszowe. 

Mój przepis na Pierogi z buraczkami.
Na podstawie bazy zrobiłam dwie wersje: wytrawną i słodką. 

Baza na ciasto:
20 dag mąki orkiszowej
10 dag mąki gryczanej
10 dag mąki z cieciorki
2 łyżki oleju kokosowego
żółtko z 1 jajka
pół szklanki przegotowanej chłodnej wody
szczypta soli

Ciasto do farszu słodkiego dodatek:
3, 4 listki posiekanej świeżej mięty.

Ciasto do farszu wytrawnego dodatek:
łyżka ziarenek czarnuszki

Baza na farsz:
50 dag sera białego
4 średniej wielkości buraczki (ugotowane na miękko w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości octu jabłkowego i cukru ( ok. 1 łyżki na litr wody)

Farsz słodki dodatki:
1 łyżka miodu
śmietana (wymieszana z cukrem pudrem, szczyptą soli i pieprzu) do polania gotowych pierogów

Farsz wytrawny dodatki:
posiekany szczypiorek,
posiekana natka pietruszki
sól, pieprz
zeszklona cebulka do okraszenia gotowych pierogów

Wykonanie:
Ciasto zagniatamy stopniowo dodając wody. Powinno być na tyle sprężyste, by nie rwało się przy zagniataniu. Dzielimy ciasto na dwie części. . Następnie każdą z części zagniatamy z jednym dodatkiem. Zawijamy w ściereczkę i odkładamy. W tym czasie robimy farsz. Ugotowane buraczki ścieramy na tarce o drobnych oczkach, mieszamy z serem białym. Dzielimy na dwie części. Do jednej dodajemy miód i mieszamy. Do drugiej poszatkowany szczypiorek i natkę pietruszki, sól, pieprz do smaku. Ciasto wałkujemy na cienki placek i wycinamy kółka(ja używam do tego szklanki). Napełniamy farszem (słodki farsz do ciasta z miętą, wytrawny do ciasta z czarnuszką), zlepiamy i wrzucamy do gotującej się, osolonej wody, Gotujemy ok 5 - 7 min. od wypłynięcia. Gotowe polewamy śmietanką lub okraszamy cebulką.
Smacznego.
*Według opinii testerów, słodka wersja jest najlepsza:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz